استاد حاج

تقویت موها با طب سنتی مادری مثل فرشته ها

۳۰ تیر ۱۳۹۷

ریزش موها بعد از زایمان موضوعی است که گاها نگرانی زیادی را برای بعضی از افراد به بار آورده است. اما آیا واقع ریزش مو بعد از زایمان نگران کننده است؟

متخصصین پوست و مو وزیبایی معتقدند ریزش موها بعد از زایمان امری طبیعی است. معمولا پس از ۶-۳ ماه از شروع این ریزش، موها مجددا به حالت نرمال خود برگشته و مجددا رشد می کنند. اما متخصصین طب سنتی در این زمینه چه توصیه هایی دارند؟

۱٫  همیشه موها را تمیز نگه دارید و هفته ای ۲ بار سر را شسته و اصلا از کلاه تنگ استفاده نشود.

۲٫ برای شستن موها از آب ساده یا آبی که دارای املاح گوگردی است استفاده کنید و مواظب باشید شامپویی که مصرف می کنید اسید نداشته باشد، و از شامپوهای گیاهی و صابون زیتون استفاده کنید.

 

۳٫ صابون زیتون و صابون قهوه ای (موی چرب) خالص برای شستن موها بسیار مناسب است.

 

برای ریزش موها بعد از زایمان از ماساژ سر با روغن بنفشه پایه زیتون یا روغن زیتون خالص و طبیعی استفاده کنید.

  • توصیه های غذایی

۱٫ از مصرف زیاد قهوه صرف نظر نمایید.

۲٫ خوردن انجیر به میزان ۷ عدد روزانه بسیار مناسب است.

 

  • توصیه های دیگر

۱٫ اگر می خواهید موهای شما زود سفید نشود از رنگ موهای شیمیایی استفاده نکنید.

۲٫ از مالیدن روغن ها و ژل ها و پمادهای شیمیایی برای نرم کردن موها خوداری نموده و هم چنین از صابون های عطری و شامپوهای حاوی اسید زیاد خودداری مایید.

۳٫ پس از شستن سر موها را با حوله نرم خشک کنید و از سشوار استفاده نکنید.

۴٫ از شانه کردن موها در حمام پرهیز نموده و به نگام شستن موها و شانه کردن آن ها در وضعیت نشسته قرار بگیرید.

 

۱٫ سیر را کوبیده و آب آن را بگیرید و دستور زیر را به مدت ۱۰ شب تکرار نمایید:

آب سیر را هرشب به سر بمالید و با پارچه ببندید. صبح روز بعد یک لیوان سرکه انگور و یک لیوان شیر را مخلوط کرده و سرتان را با آن بشویید.بعد از آن، به مدت ۱۰ روز دیگر، هرشب با دستگاه بخور پر از آب و مخلوط سرکه انگور، قسمت سر را بخور دهید و طی روز گاهی آب نارنج بمالید. این نسخه را تا سه دوره تکرار کنید و بین هر دوره ۱۰ روز فاصله بیاندازید (یعنی بعد از اتمام یک دوره با ۱۰ روز فاصله مجدداً نسخه را انجام دهید) تا ان شاء الله نتیجه بگیرید.

۲٫ استفاده از معجون مورد در تقویت و شادابی موها بسیار مناسب است. در هنگام استفاده از سدر، حنا و مورد، آن ها را بسیار نرم بسابید و با کمی آب خمیر کرده به سر و موها بمالید، یا کمی از آنها را در یک کاسه بزرگ آب ریخته به هم بزنید تا کف کند حالا موها را با آب آن بشویید تا ذرات گیاه، زیر مو جمع نشود و شستن موها را مشکل نکند.