استاد حاج

فواید تغذیه با شیر مادر طبق توصیه ی یونیسف (UNICEF) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) مادری مثل فرشته ها

۳ مرداد ۱۳۹۷

فواید تغذیه با شیر مادر طبق توصیه ی یونیسف (UNICEF) و سازمان بهداشت جهانی (WHO)

در چند دهه ی گذشته شواهدی مبنی بر فواید سلامتی شیردهی و توصیه هایی برای شیردهی همچنان رو به افزایش است. سازمان بهداشت جهانی (who) با اعتماد کامل مدعی است که شیردهی میزان مرگ و میر کودکان را کاهش می دهد و فواید سلامتی دارد که تا دوران بزرگسالی ادامه خواهد داشت. همچنین بهترین روش تغذیه کودک برای شش ماه اول زندگی او تغذیه با شیر مادر است و این شیردهی تا دو سال یا بیشتر بعلاوه ی غذاهای مکمل باید ادامه داشته باشد.

طبق توصیه ی یونیسف (UNICEF) و سازمان بهداشت جهانی (WHO):

  • تغذیه با شیر مادر باید در اولین ساعت بعد از تولد نوزاد شروع شود.
  • تغذیه ی انحصاری کودک با شیر مادر به این معناست که کودک فقط از شیرمادر تغذیه شود؛ بدون هیچ گونه غذای اضافی و نوشیدنی، حتی آب
  • تغذیه با شیر مادر، هر زمانی که کودکتان تمایل دارد؛ روز یا شب
  • عدم استفاد از شیشه ی شیر و پستانک

شیرمادر اولین غذای طبیعی برای نوزادان است و تمام انرژی و مواد مغذی که نوزاد برای اولین ماههای زندگی اش نیاز دارد را فراهم می کند. همچنین تغذیه با شیر مادر نصف یا بیشتر نیازهای تغذیه ای کودک را در طول نیمه دوم سال اول و تا یک سوم در طول سال دوم زندگی اش فراهم می کند.

شیر مادر رشد حسی و شناختی کودک را بهبود می بخشد و نوزاد را در برابر بیماری های عفونی و مزمن محافظت می کند. تغذیه ی انحصاری کودک با شیر مادر مرگ و میر نوزادان را که به خاطر بیماری های دوران کودکی مثل اسهال یا ذات الریه رخ می دهد، کاهش می دهد و همچنین به بهبود سریع آنها کمک می کند.

همچنین شیردهی به سلامت و رفاه مادران کمک می کند، خطر ابتلا به سرطان تخمدان و سرطان پستان را کاهش می دهد، یک روش امن برای تغذیه است و برای محیط زیست نیز ایمن است.

اگرچه شیردهی یک عمل طبیعی است، علاوه براین این مسئله یک رفتار آموختنی نیز هست. حجم وسیعی از تحقیقات نشان داده اند که مادران و مراقبان دیگر به یک حمایت فعال برای ایجاد و حفظ شیوه های شیردهی مناسب نیاز دارند. یونیسف (UNICEF) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) جهت حمایت از شیردهی و شیوه های مناسب زایمان، بیمارستانی با نام(BFHI) را در سال ۱۹۹۲ تأسیس کردند. این بیمارستان به بهبود و ترویج تغذیه ی انحصاری کودک با شیر مادر در سراسر جهان کمک می کند و با گرفتن حمایت از سیستم های سلامت در سراسر دنیا، به مادران کمک می کند شیردهی انحصاری را حفظ کنند.