استاد حاج

علائم هفته ۱۱ بارداری مادری مثل فرشته ها

۷ مرداد ۱۳۹۷

در هفته ی ۱۱ بارداری، شما تقریبا به پایان سه ماهه ی اول رسیده اید. نوزاد شما با قد حدود ۳ سانتی متر که به اندازه ی یک انجیر است، تقریبا شکل گرفته است. علائمی که ممکن است در این مرحله از بارداری تجربه کنید با علائمی که زنان دیگر به طور معمول با آن ها روبه رو هستند یکسان نیستند. در صورت مشاهده ی هر گونه تغییر در علائم بارداری در این مرحله بهتر است با متخصص زنان و زایمان تان صحبت کنید.

  • حساسیت و التهاب پستان

در طول هفته ی یازدهم بارداری ممکن است دچار التهاب پستان و حساسیت بیش از حد آن ها شوید. این التهاب و حساسیت ممکن است مشابه یا بدتر از ناراحتی پستان های تان که قبل از شروع پریودتان تجربه می کردید باشند. هم چنین ظاهر پستان های تان نیز ممکن است تغییر کند. ممکن است هاله ی اطراف نوک پستان تان تیره تر شده و رگ های بافت پستان تان نمایان شود. پوشیدن سینه بندهای حمایتی برای تسکین درد و ناراحتی پستان های تان در این مرحله بسیار ضروری است.

  • تهوع و استفراغ

احتمال دارد در طول هفته ی یازدهم بارداری هنوز دچار تهوع و استفراغ که به آن بیماری صبحگاهی نیز می گویند، باشید. این مسئله بخاطر افزایش هورمون استروژن در بدن تان رخ می دهد. همچنین ممکن است نسبت به بوها حساس تر شوید. در صورتی که از تهوع بیش از حد رنج می برید و موادغذایی و مایعاتی که میخورید را بالا می آورید ممکن است بدنتان دچار کم آبی شود؛ که در این صورت حتما باید به پزشک تان مراجعه کنید. بسیاری از زنان بعد از ورود به سه ماهه ی دوم بارداری دیگر بیماری صبحگاهی را تجربه نمی کنند، اگرچه ممکن است تا پایان بارداری به ندرت اتفاق بیفتد.

افزایش خستگی و بی حالی نیز در طول سه ماهه ی اول بارداری شایع است. ممکن است نسبت به حالت عادی احساس خستگی بیشتر به شما دست دهد. بهتر است بدانید در این مرحله بدن تان دچار تغییرات زیادی می شود و برای رشد جنین درحال رشد شما نیز انرژی زیادی را صرف می کند. از این رو ممکن است بخواهید در طول روز بیش از حالت عادی استراحت کنید و چرت بزنید. پیاده روی و ورزش های سبک می توانند با این خستگی مقابله کنند. همچنین مطمئن شوید که آهن و پروتئین به اندازه ی کافی مصرف می کنید چرا که باعث حفظ سطح انرژی تان در طول بارداری می شود. در هفته ی ۱۱ بارداری ممکن است کمی احساس شادابی و پرانرژی بودن نیز به شما دست دهد که این حالت با نزدیک شدن به سه ماهه ی دوم بارداری بیشتر خواهد شد.

تغییرات هورمونی که باعث کندی عمل هضم می شود یبوست را به دنبال دارد که یکی دیگر از مشکلات شایع این هفته است و ممکن است از آن رنج ببرید. پیروی از یک رژیم غذایی با فیبر بالا و همچنین افزایش مقدار مصرفی میوه و سبزیجات و نوشیدن مایعات کافی در رفع یبوست به شما کمک خواهند کرد.

طی فرآیند معمولی هضم، غذا از مری به سمت معده می‌رود، در این بین غذا از بخش ماهیچه‌ ای در انتهای مری به نام اسنفکتر نیز می‌گذرد و سپس وارد معده می‌شود. در واقع اسفنکتر دریچه ‌ی ورود غذا به معده است. هنگام غذا خوردن این دریچه باز می‌شود و غذا می‌تواند وارد معده شود، پس از آن، اسفنکتر بسته می‌شود تا اسید معده به سمت مری برگشت نکند. وقتی به سوزش سرمعده یا «ریفلاکس معده» مبتلا می‌شوید، در واقع اسفنکتر کاملاً بسته نمی‌شود و مقداری اسید به سمت مری بر می ‌گردد. برگشت اسید ممکن است سبب درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه شود. در دوران باردای، هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شوند که ممکن است سبب شل شدن ماهیچه‌ی اسفنکتر شوند. در نتیجه مقداری اسید به مری بازمی‌گردد، به ویژه وقتی غذا زیاد می‌خورید یا در حالت خوابیده قرارمی‌گیرید. این مشکل ممکن است طول هفته ی یازدهم بارداری نیز رخ دهد. پیروی از یک رژیم غذایی بدون نمک و ادویه و هم چنین پرهیز از خوابیدن سریع بعد از صرف غذا به جلوگیری از بروز سوزش معده کمک می کند.