استاد حاج

نکاتی برای والدین بعد از تولد نوزاد (قسمت اول) مادری مثل فرشته ها

۸ مرداد ۱۳۹۷

نکاتی برای والدین بعد از تولد نوزاد (قسمت اول)

تمام وقت شما صرف نوزاد شما خواهد شد.

به دنیای والدین خوش آمدید. اکنون طبق برنامه زندگی کودک تان زندگی می کنید. به زودی متوجه خواهید شد که کودک شما چندین بار در شبانه روز می خوابد و بیدار می شود که در مجموع، از هر ۲۴ ساعت، ۱۸ ساعت آن را در خواب سپری می کند. ساعات بیداری کودک به شیردهی، تعویض پوشک، بغل کردن و قربان صدقه رفتن او می گذرد.

نکته: بعد از هفته اول که ممکن است بسیار خسته کننده باشد، مدت زمان خواب نوزاد بیشتر می شود. طولی نمی کشد که حساب دقیق خواب و بیداری خود و نوزادتان را در دست خواهید داشت.

رابطه همسرانه شما تحت تاثیر قرار می گیرد.

اکنون به جز همسرتان، کودک تان نیز در دریافت عشقی که در وجود شما موج می زند شریک است. بدیهی است که با پای نهادن کودک به زندگی شما و همسرتان، بخشی از وقت، حوصله و محبت هر کدام از شما صرف نگهداری از او می شود. سعی کنید در مراقبت و توجه به کودک تان به یکدیگر کمک کنید تا بتوانید استراحت مورد نیاز خودتان نیز تامین شود.

نکته: زمانی را برای خودتان اختصاص دهید و از احساس جدید خود در زندگی مشترک صحبت کنید.

برای گذراندن شب های خود به برنامه جدیدی نیاز دارید.

این یک واقعیت است. با به دنیا آمدن فرزندتان، با خواب های آرام شبانه خداحافظی می کنید. اما نگران نباشید، این بی خوابی ها پایدار نخواهند بود. در این مدت می توانید شب ها، شما و همسرتان نوبتی بیدار بمانید.

نکته: در طول روز، زمانی که نوزاد شما خواب است، به انجام کارهای خانه نپردازید، در عوض شما نیز در کنار او استراحت کنید.

خیلی ها به دیدن شما و نورسیده می آیند.

البته طبیعی است که افراد خانواده و دوستان برای دیدن شما و کودک تان خواهند آمد. ممکن است توصیه هایی هم برای مراقبت و نگهداری از کودک نیز برای شما داشته باشند. حواس تان باشد که میهمان تان بیمار نباشد و پیش از اینکه نوزاد شما را بغل کند، دستان خود را بشوید.

نکته: اگر خسته هستید و حوصله میهمان ندارید، بدون رودرواسی از آن ها بخواهید که در زمان دیگری به دیدن شما بیایند، مطمئن باشید که همگی وضعیت شما کاملا درک می کنند.

ادامه مطلب