استاد حاج

آیا استفاده از ماری جوانا روی شانس بارداری تاثیر می گذارد؟ مادری مثل فرشته ها

۱۰ مرداد ۱۳۹۷

آیا استفاده از ماری جوانا روی شانس بارداری تاثیر می گذارد؟

بعضی از مطالعات نشان داده اند که استفاده ی مکرر از ماری جوانا به طور قابل ملاحظه ای غلظت هورمون های تولید مثل مردان و زنان را کاهش می دهد.

کاهش غلظت هورمون تستوسترون ممکن است منجر به کاهش تعدا اسپرم ها در مردان شود. و کاهش دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA) ممکن است تولید تخمک در زنان را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

شاید بهترین دلیل برای ترک داروها این باشد که مصرف مواد مخدر مثل ماری جوانا در دوره ی بارداری امن نیست.

بعضی از تحقیقات نشان می دهد که استفاده از ماری جوانا به طور مکرر در طول بارداری خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش می دهد. و از آنجاییکه سیگار کشیدن سطح کربن مونواکسید را در جریان خون افزایش می دهد، اکسیژن کمتری به نوزاد می رسد که این مسئله ممکن است رشد او را تحت تأثیر قرار دهد.

مطالعات دیگر نشان می دهد کودکانی که در رحم مادران شان در معرض ماری جوانا قرار دارند فعالیت مغز آنها متفاوت هست و به عنوان نوپا الگوهای خواب آشفته دارند. همچنین ممکن است این کودکان در آینده از افسردگی و مشکلات رفتاری مثل تکانشی و کمبود توجه رنج ببرند. همچنین بعضی از تحقیقات به رابطه ی بین قرار گرفتن در معرض ماری جوانا در دوره ی بارداری و نمرات پایین تر در آزمون های مدرسه اشاره می کنند.

علاوه براین، تشخیص خالص بودن ماری جوانایی که شما مصرف می کنید نیز دشوار است. ممکن است توسط داروهای دیگر یا علف کش ها آلوده شده باشند که این مسئله کودکتان را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. حتی داروخانه های قانونی به طور دقیق کنترل نمی شوند، اگرچه بعضی از آنها مدعی هستند که محصولات شان مورد تأیید هستند.

اگر از ماری جوانا استفاده می کنید، توصیه می شود چند ماهی بعد از آخرین باری که مصرف کرده اید صبر کنید، سپس برای بارداری اقدام کنید چرا که از بین رفتن تمام آثار مواد مخدر به زمان تقریبا زیادی نیاز دارد.

اگر برای اهداف دارویی از ماری جوانا استفاده می کنید، در مورد اینکه قصد بارداری دارید با پزشکتان صحبت کنید. او ممکن است به شما یک گزینه ی امن تری را پیشنهاد دهد.