استاد حاج

یبوست کودک و درمان آن مادری مثل فرشته ها

۱۲ مرداد ۱۳۹۷

از آنجایی که کودکان شیرخوار توانایی بیان مشکل اجابت مزاج شان را ندارد، والدین به آسانی متوجه یبوست و تاثیر آن بر کودک را نمی فهمند. در این مقاله کوتاه ما به بعضی نکات اشاره می کنیم تا بتوانید به کودک خود کمک کنید.

آیا کاهش دفعات دفع کودک عادی است؟

از آنجایی که شیر مادر دارای مواد مغذی بسیار زیادی است، گاهی اوقات بدن کودک تقریبا تمام آن را جذب می کند و مقدار بسیار کمی از آن از بدن او دفع می شود. ممکن است کودک شما هر چند وقت یکبار دفع داشته باشد. حتی برای نوزادان شیرخوار یک بار دفع در هفته کاملا طبیعی است.

بعضی نوزادان دیگر نیز معده و روده شان بسیار کند کار می کند (که البته این مسئله نیز کاملا طبیعی است)، به همین سبب بسیار دیر به دیر دفع می کنند. اما در صورتی که کودک شما از این وضعیت درد می کشد یا شما نگران هستید با پزشک خود در این باره صبحت کنید.

به ندرت مشاهده می شود که یک مشکل سلامتی باعث بروز یبوست وخیم و طولانی مدت شود. به عنوان مثال، عضلات روده کار نکنند یا در مسیر دستگاه گوارش مانعی وجود داشته باشد. در غیر این صورت، هرچند وقت یک بار مشاهده می شود که مدفوع نوزاد سفت می شود و این امری طبیعی است.

تعریف یبوست

تعریف یبوست در واقع تنها این نیست که کودک شما دیر به دیر دفع می کند بلکه معمولا انجام این کار برای کودک همراه با سختی نیز می باشد. در صورتی که کودک در هر ۴ الی ۵ روز مدفوع نرم و روان داشته باشد، احتمالا مشکلی وجود ندارد اما در غیر این صورت با مشاهده موارد زیر باید به پزشک مراجعه شود:

  • در هنگام دفع احساس ناراحتی کند؛
  • مدفوع سفت داشته باشد؛
  • مدفوع خونی یا سیاه داشته باشد؛
  • حداقل یک بار در هر ۵ الی ۱۰ روز دفع نکند؛

نکاتی برای تسهیل یبوست

  • در صورتی که کودک خود شیر خشک (شیر مصنوعی) می دهید، با مشورت پزشک خود، سعی کنید مارک آن را تغییر دهید. یبوست دلیلی برای توقف شیردهی (شیر مادر) نیست.
  • مقداری آب میوه هایی مانند آلو سیاه یا گلابی به بطری شیر خشک (یا شیر مادر) کودک خود اضافه کنید. یا در صورتی که سن کودک تان بیشتر از ۴ ماه است، مقدار آب بیشتری (کمتر از ۳۰ تا ۶۰ میلی لیتر در روز) به وی بنوشانید اما قبل از آن در این مورد با پزشک صحبت کنید.
  • به یاد داشته باشید که بیشتر کودکانی که کمتر از حالت عادی دفع می کنند در حقیقت به یبوست مبتلا نبوده و به هیچ تفاوتی در مراقبت از آن ها نیاز نیست.