استاد حاج

نکاتی ضروری که هر خانمی قبل از باردار شدن باید بداند. مادری مثل فرشته ها

۱۳ مرداد ۱۳۹۷

نکاتی ضروری که هر خانمی قبل از باردار شدن باید بداند.

اگر دل خود را به دریا زده اید و می خواهید مادر شوید بسیار عالیست. به شما تبریک می گوییم اما بهتر است بدانید بارداری تصمیمی است كه باید برای آن آمادگی لازم را داشت، متاسفانه بیشتر خانم‌ها زمانی متوجه بارداریشان می‌شوند كه یك یا دو ماه از باردار‌ی آنها گذشته است.

بحث اضافه وزن از جمله مسائل مهمی است که خانم‌ها باید قبل از بارداری به آن توجه داشته باشند زیرا با شروع دوران بارداری، دیگر نمی‌توان اختلالات تغذیه‌ای را به نحو مطلوب درمان کرد.

۱- چنانچه خانمی دچار اضافه وزن است، بهتر است ۳ ماه قبل از تصمیم به بارداری برای کاهش وزن اقدام کند. گرفتن رژیم‌های خودسرانه توصیه نمی‌شود و بهتر است خانم با مراجعه به متخصص تغذیه، رژیمی متعادل شامل هر ۴ گروه اصلی مواد غذایی را دریافت کند. همچنین اگر خانمی وزن اضافی دارد یا چاق است در معرض خطر افزایش فشار خون، دیابت دوران بارداری و امکان زایمان با سزارین قرار دارد. بنابراین قبل از حاملگی باید تغذیه صحیح و سالم داشته باشید.

۲- از پزشک خود بخواهید معاینه فیزیکی کامل از شما به عمل آورد همچنین آزمایش پاپ اسمیر یا همان تست سرطان دهانه ی رحم که این تست برای زنان جوان، هر دوسال یک بار انجام می شود تا مادران مطمئن شوند برای باردارشدن مشکلی ندارند. همچنین آزمایش پستان ها فراموش نشود  که در این آزمایش پزشک از لگن خاصره، ناحیۀ ورید شکمی و پستان آزمایش به عمل می آورد تا سلامتی عمومی این قسمتها را امتحان کند.

۳- از پزشک خود بخواهید چگونگی ایمنی شما را در برابر بیماری سرخجه و آبله مرغان مشخص سازد و اگر نیاز به واکسن دارید تزریق نماید. واکسن سرخجه را در صورت منفی بودن تیتر آنتی بادی ضد سرخجه تزریق کنید. در صورت تزریق واکسن ویروس زنده سرخجه، خانم باید حداقل تا ۳ ماه از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کند ولی اگر خانمی قبل از ۳ ماه باردار شود، نیاز به ختم بارداری نیست. واکسن کزاز که اگر بیش از ۱۰ سال از آخرین واکسن کزاز شما گذشته است، بهتر است دوز یادآور آن را تکرار کنید. در صورت نداشتن تعداد کافی آنتی بادی در بدن، یا در صورت عدم تزریق واکسن هپاتیت در گذشته، بهتر است واکسیناسیون هپاتیت نیز انجام شود.

۴- اگر نیاز به رادیوگرافی دارید قبل از حامله شدن انجام دهید.

۵- از پزشک خود بخواهید خون شما را از نظر مقدار آهن آزمایش کند. زیرا کمبود آهن موجب خستگی شما در حین بارداری می گردد.

۶- از پزشک خود بخواهید خون شما را از نظر مقدار کلسترول اندازه گیری کند زیرا بالا بودن کلسترول ممکن است موجب افزایش فشار خون شما گردد.

۷- از پزشک خود بخواهید گروه خون شما و شوهرتان را تعیین نماید.

۸- از پزشک خود بخواهید ویتامین های قبل از بارداری را برای شما تجویز نماید.

۹- اگر زن و شوهر سیگار می کشند، فورا ترک کنند.

۱۰- هیچ گونه داروی گیاهی مصرف نکنید مگر با تجویز پزشک.

۱۱- با افرادی که دچار عفونت های بیماری ویروسی هستند تماس پیدا نکنید، دست های خود را بشوئید و غذاهایی که کاملا پخته نشده است مصرف نکنید.

۱۲- شروع به خوردن اسید فولیک به میزان ۴۰۰ میلی گرم در روز نمائید. خوردن این دارو سبب می شود که از پیدایش ناهنجاری های مغز و نخاع جلوگیری کند.

۱۳- سعی کنید از عواملی که موجب استرس شما می شود دوری کنید.

۱۴- اگر از نظر دندان ها مشکلی دارید قبل از بارداری به درمان آن بپردازید. مشکلات دهان و دندان در بارداری، می توانند بسیار آزار دهنده باشند. ضمن اینکه هر عمل دندانپزشکی را در بارداری نمی شود انجام داد و محدودیت هایی در این رابطه وجود دارد.

۱۵- و در آخر چگونگی پریود شدن خود را روی فرم های مخصوص رسم کنید تا زمانی که آزمایش های شما تکمیل نشده است جلوگیری از حاملگی را ادامه دهید و سپس بعد از ۲-۳ نوبت پریود طبیعی می توانید باردار شوید، زیرا اگر بلافاصله بعد از قطع روش پیشگیری حامله شوید نمی توانید روز زایمان خود را تعیین کنید.