استاد حاج

۷ مشکل مهم سه ماهه اول بارداری مادری مثل فرشته ها

۱۹ مرداد ۱۳۹۷

بارداری موجب تغییرات بسیار زیادی در بدن خانم ها میشه. این تغییرات خیلی هاشون طبیعی هستن و برای طی مراحل بارداری لازمند. بعضی هاشون موردی هستند و در برخی خانم ها نمود پیدا میکنند که مشکلی هم براشون پیش نمیاره. ولی برخی رخداد های جدید در اوایل دوران بارداری در خانم ها اتفاق میفته که نیاز به بررسی و توجه بیشتری داره، در این مطلب در مورد این موارد صحبت میکنیم.

مواردی که یک خانم باردار به محض مشاهده اونها باید به پزشک مراجعه کنه تا بررسی های لازم روش انجام بشه تا ان شا الله به مشکل بزرگتری تبدیل نشه.

۱- خونریزی

در ابتدای بارداری برخی از لکه بینی ها طبیعی هست که تعدادی از خانم ها مخصوصا در تاریخ قاعدگیشون دچارش میشن. ولی خونریزی های سنگین از واژن، حتی در ابتدای دوره بارداری میتونه علامت سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشه و هرچه رنگ خون روشن‌تر باشه، مهم‌تره.

اگر دچار خونریزی و دردی مشابه درد قاعدگی هستید، می ‌تونه علامت سقط جنین باشه. اگر خونریزی با درد تند و تیز پایین شکم همراه باشه، می ‌تونه علامت حاملگی خارج از رحم باشه. در بارداری خارج از رحم، تخم بارور‌شده به جای قرار گرفتن داخل رحم، در خارج از رحم و معمولا در لوله‌های فالوپ جای می گیره که بسیار خطرناکه.

چه باید کرد؟

در چنین مواقعی باید پیش پزشک برید و سونوگرافی انجام بدید. با اینکه بیشتر این لکه‌ها یا خونریزی‌های کم، نشان‌ دهنده مشکل خاصی نیستن و جای نگرانی ندارن، ولی اگر دچار دل‌ درد، خونریزی شدید و یا گرفتگی عضلات شکم شدید، باید به پزشک مراجعه کنید.

۲-حالت تهوع و استفراغ بیش از حد در بارداری

در سه ماهه اول بارداری حالت تهوع و استفراغ تا حد زیادی طبیعی محسوب میشه و تقریبا همه خانم ها دچارش میشن و راهی جز تحمل و صبوری نداره. اما اگر تهوع و استفراغ‌ تون شدید باشه و باعث کم‌آبی بدن بشه، نیاز به توجه بیشتری دارید. اگر نتونید حداقل ۱۲ ساعت آب و مایعات رو در بدن‌تون نگه دارید و اون رو بالا میارید، باید پیش پزشک برید. استفراغ شدید که مانع از انجام کارهای روزمره می‌‌شه، باعث کاهش وزن شدید، سرگیجه، کم‌آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت‌های بدن می‌شه.

چه باید کرد؟

ممکنه نیاز باشه برای درمان کم ‌آبی بدن تون در بیمارستان بستری بشید و برای کنترل تهوع، دارو مصرف کنید.

نکته: حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری یک امر طبیعیه، اما تکرار اون می تونه باعث بروز مشکلاتی بشه. اکثر زنانی که در سه ماهه اول بارداری دچار تهوع و استفراغ می‌شن، یک بارداری سالم و طبیعی دارن.

۳- تب در دوران بارداری

تب بیشتر از ۳۸ درجه در دوران بارداری میتونه مسئله ای جدی باشه و باعث ایجاد مشکلاتی بشه. تب میتونه نشانه ای از عفونت در بدن شما باشه و  کودکتون رو هم تحت تاثیر قرار بده،  تب بالا در دوران بارداری که همراه با بثورات پوستی و درد مفاصل باشه، می تونه نشونه یک عفونت مثل سیتومگالوویروس یا توکسوپلاسما باشه. سیتومگالوویروس شایع‌ترین علت ناشنوایی مادرزادی در نوزادانه. توکسوپلاسما معمولا از طریق گربه آلوده به مادر باردار منتقل می شه.

چه باید کرد؟

در صورت بروز تب همراه با علائم بیماری دستگاه تنفسی فوقانی، درد بدن، علائم مشابه آنفلواونزا یا بثورات پوستی و درد مفاصل هرچه سریع‌تر پیش پزشک برید و هر سال واکسن آنفلواونزا تزریق کنید.

۴-ترشحات واژن و خارش در دوران بارداری

برخی از ترشحات واژن طبیعی هستن و هر خانمی کاملا تجربه کرده. ولی برخی از ترشحات مخصوصا اگر با خارش همراه باشه میتونه نشانه ای از عفونت و یا بیماری‌های منتقله از راه تماس جنسی باشه که می تونه عوارض خطرناکی برای بارداری ‌تون داشته باشه . اگر ترشحات و خارش واژن در اثر عفونت باشه، برای جنین خطرناک خواهد بود.

چه باید کرد؟

خجالت نکشید. مشکل‌تون رو به پزشک بگید تا راه درمان رو به شما معرفی کند و بتونید سلامت جنین خودتون رو حفظ کنید.

۵- درد یا سوزش هنگام خروج ادرار

علائمی مثل درد و یا سوزش موقع خروج ادرار میتونه علامتی از عفونت مثانه یا عفونت دستگاه ادراری باشه که در این صورت اگر پیگیری و درمان نشه میتونه باعث زایمان زودرس بشه.

چه باید کرد؟

اگر دچار عفونت مثانه یا عفونت مجاری ادراری باشید، درمان اون باعث کاهش درد هنگام ادرار کردن و سپری کردن یک بارداری سالم می شه.

۶- درد یا ورم ساق پا / سردرد شدید

این مشکلات در بیشتر بارداری‌ها اتفاق نمی‌افتن، اما بارداری احتمال لخته شدن خون رو افزایش می‌ده. لخته شدن خون در ساق پا منجر به بروز درد و ورم پا می شه. این لخته خون می تونه به سمت ریه‌ها رفته و به وضعیتی کشنده ختم بشه. لخته شدن خون در مغز می تونه باعث سردرد شدید بشه. البته سردرد بارداری می تونه علل دیگری هم داشته باشه.

چه باید کرد؟

اگر سابقه ابتلا به لخته شدن خون رو دارید و یا دچار سردرد شدید هستید، به پزشک‌تون بگید.

۷- بدتر شدن بیماری‌های مزمن

زنانی که قبل از بارداری دچار بیماری‌های خاص مثل بیماری تیروئید، دیابت، فشار خون بالا، آسم و یا لوپوس هستند، باید در دوران بارداری مراقب هر نوع تغییری در وضعیت بیماری شون باشن. اگر بیماری شما طی بارداری بدتر بشه و یا نتونید به خوبی اون رو کنترل کنید، می تونه عوارض بدی روی شما و نوزادتون داشته باشه. به عنوان مثال، اگر هورمون تیروئید شما طی بارداری خیلی بالا یا خیلی پایین باشه، در معرض خطر سقط جنین قرار خواهید داشت و یا اگر میزان قند خون‌ تون به خوبی کنترل نشه و بالا بره، در معرض خطر سقط جنین و ناهنجاری‌های جنینی خواهید بود.

چه باید کرد؟

وخامت بیماری شما طی بارداری می تونه یک چراغ قرمز براتون باشه؛ پس باید تحت نظر پزشک باشید.