استاد حاج

از کجا بفهمم زمان زایمانم فرا رسیده است؟ مادری مثل فرشته ها

۲۰ مرداد ۱۳۹۷

تولد کودک تان اتفاقی است که ماه ها با خوشحالی و بعضا با اضطراب انتظار آن را می کشید. بسیاری از مادران باردار نگران علائم زایمان هستند و سؤالاتی مثل: چه زمانی زایمان اتفاق می افتد؟ چه احساسی خواهم داشت؟ چقدر طول می کشد؟ و از کجا بدانم زمان آن فرا رسیده است؟ ذهن آنها را مشغول می کنند. بهتر است بدانید زايمان در زنان مختلف متفاوت است و تعيين زمان دقيق آن واقعا ممكن نيست. زايمان را بيشتر بايد يك فرآيند دانست نه يك اتفاق سريع؛ فرآيندی كه در آن تغييرات متعدد فيزيولوژيكی در بدن شما دست به دست هم می دهند تا كودك را به دنيا بياورند. از این رو اگر مدتی است شما انقباضات کاذبی که به آنها “انقباضات براکستون هیکس” گفته می شود را تجربه می کنید، این سؤال بسیار خوبی است. اگر احساس می کنید این انقباضات واقعی هستند، زمان اولین انقباض را تا شروع انقباض بعدی بگیرید که معمولا شبیه شروع گرفتگی های قاعدگی می باشد. اگر این انقباضات با مدت زمان های مشخص به طور مدوام اتفاق افتاد و به تدریج نزدیک تر و قوی تر شد، زمان زایمان شما فرا رسیده است. علائم دیگری که نشان می دهند زمان زایمان نزدیک هست شامل موارد زیر می شود:

  • باز شدن دهانه ی رحم:  دهانه ی رحم را مخاط ضخیم در مقابل باکتری ها بسته نگه می دارد. به این باز شدن دهانه ی رحم  نمایش خونی يا Bloody Show  گفته می شود. بنابراین شما احتمالا در دستمال توالت تان خون خواهید دید.
  • چکیدن یا روان شدن مایع آمنیوتیک: اگر احساس می کنید که شلوارتان خیس شده است اما این خیسی بی بو هست، کیسه ی آب تان پاره شده است. در صورت مشاهده ی رنگ یا بو فورا با پزشکتان تماس بگیرید چرا که این می تواند علامتی این باشد که نوزاد شما در اضطراب است و مرحله مکونیوم (دفع مدفوع جنین) را در رحم گذرانده است.
  • شما ممكن است كمردرد مداوم داشته باشد كه غالبا همراه با احساس گرفتگی عضلانی است؛ مشابه آنچه قبل از قاعدگی احساس می شود.

در صورتی که این علائم اتفاق افتاد فورا با پزشک خود تماس بگیرید و از او بپرسید که چه زمانی به بیمارستان باید مراجعه کنید.