استاد حاج

پیشگیری و درمان سرماخوردگی در کودکان شیرخوار (قسمت ۱) مادری مثل فرشته ها

۲۱ مرداد ۱۳۹۷

پیشگیری و درمان سرماخوردگی در کودکان شیرخوار (قسمت ۱)

زمستان با سرعت از راه می رسد و با تغییر موسم، بادهای سرد شروع به وزیدن می کند. در این هنگام سرماخوردگی شایع می گردد و با داروهای تجویزی بهبود یافتنی نیست. علائم سرماخوردگی شامل، آبریزش بینی که اغلب با گذشت زمان غلیظ تر می شود، خستگی خفیف و کاهش اشتها می باشد. جدا از اینها، درمان سرماخوردگی در نوزادان نسبت به کودکان نوپا و شیرخوار متفاوت است.

آیا کودک شما علائم سرماخوردگی را از خود نشان می دهد؟ اولین و مهم ترین نکته، معاینه او توسط پزشک است. اگر کودک شما دچار سرماخوردگی باشد، مطالب زیر می تواند شما را در درمان و پیشگیری از بروز مجدد آن کمک کند.

تشویق به شستشوی دستان

یک نکته اساسی برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی در نوزادان، کودکان و بزرگسالان، شستشوی دست ها است زیرا مانع انتقال ویروس ها می شود. اگر یکی از افراد خانواده سرماخورده باشد، باید پیش از گرفتن کودک، دستان خود را بشوید و از بوسیدن او خودداری کند.

شیردهی

از جمله فوائد شیردهی که شیرخوار از آن بهره مند می شود این است که این کار علاوه بر این که مواد غدایی مورد نیاز کودک شما را تامین می کند، پادتن هایی را نیز برای او فراهم می کند تا به تقویت سیستم ایمنی بدن او کمک کند. اگر دچار سرماخوردگی شده اید و دارویی مصرف می کنید که برای سلامت کودک شیرخوار شما ضرری ندارد، شیردهی خود را در دوران بیماری تان متوقف نکنید. ایمنی طبیعی که از طریق شیردهی به کودک خود منتقل می کنید، باعث بهبودی سریع تر او می شود.

پرهیز از محیط های پرازدحام و شلوغ

سیستم ایمنی بدن نوزادان بسیار آسیب پذیر است و به میزان قابل ملاحظه ای استعداد بیمار شدن دارند. او را برای تنفس هوای تازه به بیرون از منزل ببرید اما به یاد داشته باشید که نباید تا چند ماه، او را در معرض تماس مستقیم دیگران قرار دهید.

کودک خود را به دور از بزرگسالان و کودکان بیمار نگه دارید.

استفاده از قطرات محلول سالین

برای بهبود سرماخوردگی کودک تان، زیر نظر پزشک از قطره محلول سالین استفاده کنید. این قطره ها باعث از بین رفتن گرفتگی بینی می شود. هر چهار ساعت دو قطره در هر سوراخ بینی بریزید.

ادامه دارد..