استاد حاج

پیشگیری و درمان سرماخوردگی در کودکان شیرخوار (قسمت ۲) مادری مثل فرشته ها

۲۱ مرداد ۱۳۹۷

پیشگیری و درمان سرماخوردگی در کودکان شیرخوار (قسمت ۲)

اول از همه مهم است بدانید به طور متوسط هر کودک در طول سال ۶ تا ۱۰ بار سرما می خورد. بسیاری از این سرما خوردگی ها خفیف است و گاهی حتی والدین متوجه آن نمی شوند. علت سرما خوردگی ویروس ها هستند. آنتی بیوتیک ها هیچ تأثیری بر ویروس های عامل سرما خوردگی ندارند. علایم سرما خوردگی را به آسانی می توانید در خانه کنترل کنید. هر چند بیماری کودک در خانه می تواند ناراحت کننده باشد، اکثر کودکان دچار سرما خوردگی نیاز ندارند به پزشک مراجعه کنند. در ادامه مقاله قبلی، اکنون به برخی دیگر از راه کارهای مفید برای درمان و پیشگیری از بروز مجدد سرماخوردگی در کودکان اشاره می کنیم.

سر تخت خواب یا زیر بالش خود را بلند کنید.

کودکی که دچار گرفتگی بینی شده است، هنگام صاف خوابیدن احساس ناراحتی می کند. بهتر است ارتفاع زیر سر کودک شما بین ۳۰ تا ۵۰ درجه باشد (تقریبا مشابه زاویه صندلی ماشین). قرار دادن یک کتاب در زیر بالش کودک می تواند مفید واقع شود. توجه داشته باشید که سر کودک شما راحت باشد و رو به جلو خم نشود.

پاک کردن بینی کودک

از یک مکنده دستی برای پاک کردن مخاط بینی کودک تان استفاده کنید. این ابزار در اکثر داروخانه ها یافت می شود و اغلب بیمارستان ها یک عدد از این ابزار را هنگام ترخیص نومادران به آن ها می دهد. فقط مخاطی را که در داخل بینی قابل دیدن می باشند را پاک کنید. سعی نکنید کورکورانه شروع به تخلیه بینی کودک کنید.

رطوبت محیط

استفاده از یک مرطوب کننده در اتاق کودک در کاهش ترشحات و گرفتگی بینی موثر است. مجاری باریک عبور هوا در بینی کودک هنوز برای دریافت منتول ها کاملا آماده نیستند بنابراین از استعمال ویکس ها خودداری کنید.

حمام آب گرم

یک حمام آب گرم می تواند برای تسکین خستگی و آزردگی بدن کودک مفید باشد و ترشحات بینی او را از بین ببرد. بعد از ختم حمام، مخاط بینی او را با یک دستمال گرم شستشو، به آرامی پاک کنید.

افزایش دفعات شیردهی

کودکانی که سرماخورده اند نیاز به شیردهی زود به زود دارند چرا که گرفتگی بینی آن ها الگوی شیر خوردن آن ها را کندتر می کند. افزایش دفعات شیردهی کودک در کاهش احتمال دهیدراته (کم آب) شدن بدن وی نیز موثر است.

احتمال بروز تب در نوزادانی که به سرماخوردگی مبتلا می شوند وجود دارد. علائمی که با مشاهده آن ها باید با پزشک خود صحبت کنید عبارتند از: مشکل شدن تنفس، بی حالی، تغذیه ضعیف، ادرار نکردن و خستگی زیاد. بروز تب بالای ۳۸ درجه سلسیوس در کودکان زیر دو ماه بیانگر نیاز وی به توجه و مراقبت فوری است.