استاد حاج

نکاتی آرام بخش برای بارداری پرخطر مادری مثل فرشته ها

۲۲ مرداد ۱۳۹۷

معمولا در مورد بارداری زیر سن ۱۸ سال یا بالای ۳۵ سال گفته می شود که این بارداری جزو موارد پرخطر است زیرا در این سنین عوارض بارداری بیشتر و احتمال زایمان زودرس زیاد است، اما اگر در این سنین دچار بارداری شده اید اصلا نگران نباشید.

بارداری پر خطر فقط به این معنی است که شما باید بیشتر مراقب خود باشید اما مهم ترین قدم برای مراقبت بیشتر از خود حفظ آرامش است.

  • برای رسیدن به آرامش از نکات زیر کمک بگیرید.

۱- چطور می‌توانم به دیگران کمک کنم که وضعیت‌ام را درک کنند؟

یک بارداری پرخطر می‌تواند شما را از دیگران جدا کند. در این بخش چند پیشنهاد مفید ارائه شده که می‌توانید با استفاده از آنها به دیگران کمک کنید که وضعیت شما را بهتر درک کنند.

  1. در مورد ترس‌ها و تجربیات خود با دیگران صحبت کنید.
  2. مقالات، کتاب‌ها و سایر اطلاعات مربوط به وضعیت‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید.
  3. با همسر یا یکی از دوستان صمیمی‌تان به پزشک مراجعه کنید.

۲- چطور از شریک زندگی‌ام درخواست کمک کنم؟

حمایت عملی و عاطفی در دوران بارداری یک امر کلیدی است. شما می‌توانید با رعایت نکات زیر با همسرتان درباره بارداری پرخطر گفتگو کنید:

  1. به نگرانی‌های همسرتان گوش کنید. بارداری پرخطر می‌تواند رابطه زوجین را تقویت کند؛ چون زوجین در این شرایط بیشتر به حرف‌های هم گوش می‌دهند و تمایل بیشتری برای کمک کردن به یکدیگر دارند. بنابراین، توصیه می‌شود نگرانی‌های خود را با همدیگر به اشتراک بگذارید.
  2. نیازهایتان را مطرح کنید. در صورتی که کار خاصی دارید، آن را لیست کنید. اگر برای درخواست نیازتان مشکل دارید، با یک متخصص صحبت کنید.

۳- چطور می‌توانم با خشم خود نسبت به خانم‌هایی که بارداری پرخطر ندارند، مقابله کنم؟

احساس رنجش یا حسودی نسبت به خانم‌هایی که بارداری پرخطر ندارند یک امر طبیعی است؛ اما سعی کنید چنین احساسی نداشته باشید. بسیاری از افراد سختی‌های خود را مخفی نگه می‌دارند. بهترین راه برای کنترل احساس خشم این است که چالش‌های پیش رویتان را بپذیرید. باید بدانید خانم‌هایی که بارداری پرخطر ندارند، ممکن است با مشکلات دیگری دست و پنجه نرم کنند. بنابراین، به جای احساس خشم و رنجش، سعی کنید همبستگی بیشتری با سایر خانم‌های باردار داشته باشید.