استاد حاج

آیا فشار روحی می تواند مانع باردار شدن شود؟ مادری مثل فرشته ها

۲۷ مرداد ۱۳۹۷

استرس و فشار روحی می تواند مخل بارداری باشد. “به خودتان سخت نگیرید، بالاخره اتفاق می افتد.” این جمله ی هست که ممکن است از اطرافیان تان بشنوید زمانی که به سختی دارید سعی می کنید باردار شوید. اگرچه این جمله تا حدی توهین آمیز است اما یک حقیقت در آن نهفته است چرا که استرس و فشار روحی عملکرد هیپوتالاموس را تحت تأثیر قرار میدهد. هیپوتالاموس غده ی در مغز است که علاوه بر تنظیم اشتها و احساسات تان هورمون هایی که باعث ترشح تخمک از تخمدان ها می شوند را نیز تنظیم می کنند. اگر دچار فشار روحی شده اید ممکن است تخمک گذاری تان با تأخیر انجام شود یا ممکن است اصلا انجام نشود. برای مثال اگر قصد مقاربت جنسی حدود روز چهاردهم چرخه را دارید و فکر می کنید که زمان تخمک گذاری تان آن زمان است، شما شانس بارداری تان را از دست می دهید.

مهم است که بدانیم فشار روحی مان دائمی است یا ناگهانی، اگر سطح فشار روحی شما بالا و نسبتا مدوام است، به احتمال زیاد بدن تان با این حالت مأنوس شده و در هر چرخه تخمگ گذاری اتفاق می افتد. فشار روحی ناگهانی که در اثر تصادف یا مرگ یکی از اعضای خانواده اتفاق می افتد باعث اختلال در تخمگ گذاری می شود. البته این حالت در بین زنان مختلف فرق می کند. برای بعضی از زنان حتی یک سفر بیرون از شهر ممکن است تخمک گذاری آنها را به تأخیر بیندازد. عده ی دیگر نیز وجود دارند که حتی یک حادثه به شدت آسیب زا چرخه ی تخمک گذاری آنها را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

همچنین باید به یاد داشت که فشار روحی تنها واکنش به یک چیز منفی نیست، فشار روحی مثب نیز چرخه تخمک گذاری شما را تحت تأثیر قرار داده و باعث می شود تخمک گذاری با تأخیر یا اصلا اتفاق نیفتد.

اگر با وجود فشار روحی سعی در باردار شدن دارید، ترشحات رحم تان به شما اخطار می دهد که اشکالی در کار است. به این صورت که وقتی به زمان تخمک گذاری تان نزدیک می شوید به جای دیدن رطوبت و ترشحات زیاد ممکن است تکه های از رطوبت را در روزهای که معمولا رطوبت نمی بینید مشاهده کنید. این حالت شبیه به وضعیتی است که بدن شما سعی در تخمک گذاری دارد اما فشار روحی تان همچنان آن را به تأخیر می اندازد.

در واقع وقتی که با بررسی مداوم دمای پایه بدنتان تخمک گذاری انجام شد، شما می توانید آن را تأیید کنید. همچنان شما باید یک افزایش مداوم دما را حدود یک روز بعد از تخمک گذاری تان ببینید که معمولا بین ۱۲ تا ۱۶ روز طول می کشد.

خبر خوب این است که تأخیر در تخمک گذاری به سادگی باعث تأخیر در کل چرخه ی تان می شود. البته باعث کم شدن دوره لوتئال نمی شود، که این دوره معمولا بین ۱۲ تا ۱۶ روز بعد از تخمک گذاری تا شروع دوره قاعدگی بعدی طول می کشد. این مسئله خیلی مهم است چرا که یک دوره لوتئال کوتاه با سقط جنین در ارتباط است.

اگرچه فشار روحی زمان تخمک گذاری تان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما اگر بدانید چگونه می شود زمان تخمک گذاری را از طریق جدول ترشحات رحمی شناسایی کرد، فشار روحی لزوما نمی تواند شانس یک بارداری موفق را از شما بگیرد.