استاد حاج

داروهای باروری برای زنان – فواید و خطرات مادری مثل فرشته ها

۳۱ مرداد ۱۳۹۷

مشکل باروری در زنان به یک مسئله مهم تبدیل شده است و این امر اغلب به خاطر سبک زندگی کم تحرک زوج های جوان است. همچنین گزینه های درمانی تهاجمی و غیرتهاجمی خاصی وجود دارند که با توجه به شرایط یک زن انجام می شوند.

در صورتی که پزشکتان مصرف داروهای باروری را به شما توصیه کرده است، بهتر است در مورد این داروها بیشتر بدانید.

 • داروهای باروری برای زنان

بدیهی است داروهای باروری به منظور ایجاد یک محیط داخلی که به باردار شدن زنان کمک می کنند ارائه می شود.

کلومیفن و گنادوتروپین ها پرمصرف‌ترین داروهای باروری هستند که در بین زنان تجویز می شوند. این داروها معمولاً اولین خط درمان برای زوج های هستند که از مشکلات باروری رنج می برند.

 • نحوه ی کار این داروها به چه صورت است؟

اساساً داروهای باروری به بهبود تخمک گذاری و افزایش شانس یک باروری موفق کمک می کنند. کلومیفن هورمون های مغز را برای آزاد کردن تخمک از تخمدان ها تحریک می کند اما گنادوتروپین به طور مستقیم تخمدان ها را برای آزاد کردن تخمک تحریک می کند.

 • ۸ فایده ی مصرف داروهای باروری

فواید مصرف داروهای باروری بسیارند که در ادامه به بیان هشت مورد از این فواید می پردازیم:

 1. این داروها با ایجاد تعادل بین هورمون هایی که برای یک باروری موفق نیاز هستند به بدن کمک می کنند.
 2. تولید مناسب استروژن و پروژسترون در بدن را تحریک می کنند.
 3. سطح قند خون را به صورت عادی در می آورد و از گلوکز بالای خون جلوگیری می کند که این مسئله یکی از دلایل ناباروری در زنان و مردان محسوب می شود.
 4. به تنظیم چرخه ی قاعدگی کمک می کنند.
 5. تشکیل فولیکول‌ها و تنظیم آزاد شدن آنها را تحریک می کنند.
 6. خطر سقط جنین را کاهش می دهند.
 7. جریان خون به سیستم تولید مثل را بهبود می بخشند، در نتیجه آنها را تقویت کرده و شانس یک بارداری موفق را افزایش می دهند.
 8. این داروها باعث افزایش شهوت نیز می شوند.

 • ۷ خطرات مصرف داروهای باروری

درست مثل هر رویکرد درمانی دیگر، استفاده از داروهای باروری برای زنان نیز با خطراتی همراه است که شامل موارد زیر می شوند:

 1. افزایش شانس چندقلوزایی (احتمال چندقلوزایی در ۱۰ درصد از زنانی که کلومیفن و ۴۰ درصد از زنانی که گنادوتروپین مصرف می کنند وجود دارد.)
 2. خطر بروز عوارض نامطلوب در بارداری
 3. احتمال بالای زایمان زودرس
 4. سقط جنین
 5. بروز بعضی از عوارض جانبی خفیف مثل حالت تهوع، نفخ، تاری بینایی، گر گرفتگی، سردرد و غیره
 6. سندروم تحریک بیش از حد تخمدان که باعث می شود تخمدان ها به طور غیرعادی بزرگ شوند.
 7. افزایش خطر لختگی خون و نارسایی کلیه

 • بهترین داروهای باروری برای زنان

در ادامه فهرستی از داروهای باروری برای زنان آمده است:

 • کلومیفن، گنادوتروپین و بروموکریپتین پرمصرف‌ترین داروهای باروری و هورمون های تزریقی هستند. میزان موفقیت این داروها که بین ۶۰ تا ۸۰ درصد تخمین زده می شوند منجر به تخمک گذاری موفق شده اند، این داروها به عنوان اولین خط درمان توسط بسیاری از متخصصان باروری تجویز و توصیه می شوند.
 • تصور می شود کلومیفن یکی از بهترین داروهای است که برای مقابله با مشکلات باروری مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش از ۲۵ سال از این دارو استفاده شده است و به زنانی داده می شوند که به طور عادی تخمک گذاری نمی کنند. این داروها ضد استروژن هستند و با تحریک تخمدان ها برای تولید تخمک عمل می کنند. به طور معمول از هورمون های تزریقی برای تحریک تخمک گذاری استفاده می کنند و معمولاً به قسمت بالای بازو، بالای ران یا باسن تزریق می شوند.
 • جدای از این‌ها، داروهای خاصی دیگری نیز وجود دارند که تصور می شود برای بهبود شانس بارداری موفق عمل می کنند و شامل هپارین، آسپرین، پارلوودل و آنتاگون هستند. این داروها یا خطر سقط جنین را کاهش می دهد یا از تخمک گذاری زودرس جلوگیری می کنند.

بسته به شرایط، متخصصان زنان و زایمان ممکن است هر یک از این داروها را به تنهایی یا همراه با بعضی از گزینه های درمانی دیگر تجویز کنند. بررسی خطرات مرتبط با مصرف هر یک از این داروها به عهده ی پزشکتان می باشد.